Rozmowa rekrutacyjna nie musi być powodem paniki i stresu. Jeśli zadbasz o kilka kwestii, to z pewnością przebiegnie ona w przyjaznej atmosferze.
O co warto zadbać przy rozmowie rekrutacyjnej?
1. Zabierz CV oraz referencje
Takie dokumenty mogą się przydać. Warto zdobyć rekomendacje od poprzednich pracodawców, ponieważ to właśnie one są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem umiejętności.
2. Odpowiedni ubiór
Zastanawiasz się nad tym, czy wybrać oficjalny styl, czy bardziej swobodny? To już zależy od tego, jaki charakter ma praca w Koninie, o którą się ubiegasz. Jeśli mowa przykładowo o posadzie referenta, nauczyciela czy asystenta w kancelarii prawnej, to elegancki garnitur lub garsonka są mile widziane. Z kolei kandydaci na bardziej kreatywne stanowiska (np. w agencji reklamowej) lub na te związane z obsługą klienta (typu kasjer) nie muszą aż tak bardzo skupiać się na tej kwestii. Na rozmowę o pracę w trampkach i dżinsach, coraz częściej wybierają się osoby, które chcą związać się ze startupem.
Co jest najistotniejsze w zakresie wyglądu? Czego unikać?
- Kobiety
Odradza się nakładania wyzywających ubrań, ostrego makijażu oraz zbyt fantazyjnej biżuterii. W przypadku Pań znaczenie mają również buty – najlepiej, aby były na średnim obcasie. Według mody biznesowej niezależnie od pogody kobiety powinny mieć na sobie rajstopy. - Mężczyźni
Tu też obowiązują stonowane barwy. Jeżeli starasz się o pracę na wysokim stanowisku, to najlepiej postaw na białą koszulę i garnitur. Pamiętaj również o tym, że skarpetki muszą być dopasowane kolorystycznie. Panowie też powinni zachować umiar w zakresie biżuterii – poza obrączką, spinkami do mankietów czy zegarkiem, lepiej niczego nie zakładaj.
3. Nie daj się zaskoczyć
Koniecznie należy zapoznać się z historią działalności danej firmy. Przygotuj się również na pytanie dotyczące oczekiwań finansowych. Aby dyskutować na temat wynagrodzenia, musisz znać medianę płac dla danego stanowiska, a także lokalne realia.
4. Bądź punktualny
Sprawdź wcześniej dojazd na miejsce, ale pamiętaj, że nie wypada być ani za późno, ani za wcześnie.
Leave a reply