Stopa bezrobocia w Koninie pod koniec 2018 roku wyniosła 6,3%, a dla całego powiatu 9,0%. Te wyniki dowodzą, że sytuacja jest coraz lepsza. Spośród osób, które pozostają bez zatrudnienia, dominują długotrwale bezrobotni, w tym ci bez kwalifikacji zawodowych. Bezrobocie dotyka również osób po 50 roku życia.
Kto najszybciej znajdzie etat w Koninie?
Największą liczbę ofert pracy odnotowano w budownictwie, usługach, gastronomii oraz w transporcie. O zatrudnienie nie muszą martwić się fachowcy. Pracodawcy poszukują między innymi betoniarzy, zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy, murarzy, tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, a także pracowników robót wykończeniowych. Wakaty czekają też na kierowców samochodów ciężarowych, zaopatrzeniowców i dostawców, logistyków i spedytorów.
Oferty pracy w Koninie są kierowane także do sprzedawców, kasjerów, recepcjonistów oraz listonoszy. Braki kadrowe odnotowuje się wśród fachowców, takich jak m.in. spawacze, ślusarze, tapicerzy czy diagności samochodowi. Również nauczyciele języków obcych oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych będą w najbliższym czasie bardzo pożądanymi pracownikami.
Praca nie tylko dla fachowców
Rzemieślnicy są w cenie, ale pracodawcy mają trudności także z rekrutowaniem specjalistów. W Koninie nie brakuje ogłoszeń rekrutacyjnych skierowanych do samodzielnych księgowych, grafików komputerowych oraz specjalistów do spraw finansowych. Odnotowuje się także deficyt pracowników związanych z opieką zdrowotną, w tym pielęgniarek, lekarzy i fizjoterapeutów. Gwarancję zatrudnienia w Koninie mają też weterynarze oraz absolwenci studiów technicznych. Wiele ofert pracy trafia do inżynierów elektryków, energetyków, a także kierowników budowy.
Jak ustrzec się przed bezrobociem?
Receptą na bezrobocie jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji i bynajmniej nie chodzi tu wcale o studia wyższe. Do zawodów nadwyżkowych będą się zaliczać jak na razie ekonomiści, historycy, absolwenci filozofii, chemii oraz pedagogiki. Wielu bezrobotnych to nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczania początkowego oraz przedszkoli. Na nadmiar ofert nie mogą też narzekać specjaliści administracji publicznej oraz pracownicy socjalni.
Leave a reply