Dzisiaj Polacy zmieniają pracę dużo częściej niż w przeszłości. Oczywiście „skakanie z kwiatka na kwiatek” nie wygląda dobrze w CV, ale czasem nie ma innego wyjścia. Nie brakuje też osób, które boją się nieznanego i dlatego tkwią od lat w firmach, w których nie dzieje się za dobrze…
Jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę, jeśli na poważnie rozważamy szukanie nowej pracy w Koninie?
Słabe warunki zatrudnienia
- Rozmowę na temat płac można oprzeć na statystykach. W 2018 roku przeciętne wynagrodzenie w Koninie wyniosło 3900 złotych brutto. Zdecydowanie lepiej można zarobić w firmach zatrudniających powyżej 250 osób (średnie płace to 4700 złotych brutto). Jeśli aplikujesz na stanowisko specjalisty, to powinieneś wiedzieć, że przeciętne zarobki wahają się w granicach 3700 zł brutto. Z kolei kierownik w Koninie otrzymuje średnio 8000 zł brutto.
- Warto na rozmowie kwalifikacyjnej dopytać również o benefity i finansowanie szkoleń. Czasem pracodawcy pokrywają koszty dojazdu do pracy, zapewniają tzw. wczasy pod gruszą itp. Negocjując warunki zatrudnienia, dowiedz się również, jaki rodzaj umowy preferuje pracodawca, czy wymaga gotowości do wyjazdów służbowych lub pracy w systemie zmianowym. Tego rodzaju czynniki mogą znacząco wpływać na poziom płac.
Niezdrowa atmosfera
- Stres, ciągłe napięcie, niepewność dotycząca zatrudnienia, plotki, konflikty w zespole, intrygi – jeśli na co dzień masz do czynienia z większością tego typu czynników, to lepiej uciekaj do innej firmy. Kiepska atmosfera wpływa niekorzystnie na wydajność pracowników oraz na ich zdrowie.
Brak wyzwań i nuda
- Masz poczucie, że w obecnym miejscu pracy marnujesz swój potencjał? Myślisz, że możesz osiągnąć o wiele więcej, ale firma nie daje Ci możliwości rozwoju? A może po prostu wiesz, że szef Cię nie docenia i dlatego nie ma mowy o awansie? Jeśli uważasz, że stać Cię na więcej, to koniecznie zacznij rozglądać się za innym zajęciem. Brak wyzwań prowadzi do rutyny, a z czasem nawet do wypalenia zawodowego. Przyczyną znudzenia może być sytuacja, gdy pracownik otrzymuje zbyt łatwe zadania.
One comment on “Sygnały, które wskażą porę na zmianę pracy”
Agata
Jeśli czujemy się wypaleni zawodowo koniecznie trzeba zmienić pracę