Rewitalizacja to swoista inwestycja w rozwój miasta na wielu płaszczyznach. Głównym celem rewitalizacji, jako procesu złożonego jest wyprowadzenie obszaru ze stanu będącego w kryzysowej formie. Poszczególne struktury miejskie mogą być zniszczone przez zjawiska i czynniki, które należy wyeliminować.
Rewitalizacja odbywa się na kilku poziomach: społecznym, gospodarczym i infrastrukturalno-przestrzennym. W aspekcie społecznym obejmuje pobudzenie aktywności mieszkańców oraz wdraża działania mające na celu integrację społeczną. Ma to zapobiegać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.
Aspekt gospodarczy ma na celu pobudzanie aktywności gospodarczej, której celem z kolei jest podniesienie aktywności gospodarczej, a w rezultacie zmniejszenie bezrobocia.
Poziom infrastrukturalno-przestrzenny obejmuje działania związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Chodzi głównie o modernizację oraz konserwację zabytkowych obiektów. W tej przestrzeni mamy także prace związane z poprawą stanu technicznego istniejącej infrastruktury. W obszarze infrastrukturalno-przestrzennym znajdują się także elementy związane z poprawą środowiska naturalnego.
Leave a reply